Доколку сакате да ја поминете Новата година со блага клима, на море, Солун е вистинското место за тоа. Повелете кај нас за најубавата ноќ во Солун. Ќе ги истражиме знаменитостите на Солун и ќе ги понесеме со нас најубавите спомени со најдобрата новогодишна забава.
Има многу кои ја фалат убавината на овој град, познат како „Мостот на Термаикосовиот Залив“ (Солунски залив). Тој е еден од најстарите градови во Европа. Самиот Солун е многу различен од Атина со изразеното источно влијание, ноќниот живот, рестораните и езерата, продавниците за облека, обувки и накит, градските пазари и огромен број споменици од византискиот период.
Со други зборови, може да се каже дека ова е исклучителен и необичен град на раскрсницата на истокот и западот, кој поради изобилството на византиски споменици се нарекува грчка Равена или грчки Константинопол.
Со 740.000 жители, тој е главен град на северна Грција и на целиот регион, како и културен, образовен, индустриски, финансиски и административен центар на овој дел од земјата. Се развил во внатрешноста на полуостровот Халкидики, во огромното Солунско поле, во североисточниот дел на Солунскиот залив. Самиот град е изграден полукружно покрај брегот на заливот на падините на планината Кедринос.
Придружете ни се на ова новогодишно патување со фантастична новогодишна ноќ во Солун.

BLACK FRIDAY АКЦИЈА | 3+1/ 4+1/ 5+1  ГРАТИС ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 28.11.2021!!!

*За повеќе информации, кликнете на името на сместувањето.

Сместување Тип на соба Цена по лице
Hotel Anessis 1/2
1/3
119€
109€
Hostel Stay 1/4
1/5
1/6
109€
109€
95€

 

Солун – Нова Година – ПРОГРАМ:

1.Ден 30.12.2021/ Скопје – Солун

Состанок на групата во 04:00 на паркингот спроти хотел Holiday INN. Тргнување кон Солун во 04:30. Патување во раните утринските часови со попатни паузи и гранични формалности. Пристигнување во Солун во утринските часови. Сместување во хотели/хостели. Факултативен разглед на градот во придружба на водич (Плоштад Аристотел, Бела Кула, Споменик на Александар Македонски, црква Света Софија, Палата Галериј и Триумфална порта – Одаја, Ротонда, црква Св. Димитрија). После турата слободно време за уживање и шопингување. Вечерта факултативна посета на клуб во Солун – welcome party. Ноќевање.


2.Ден 31.12.2021/ Солун

Факултативна посета на Метеори. Се возиме низ клисурата Темпи. Продолжување на патувањето до Каламбака и обиколка на работилницата за икони. Потоа продолжи кон манастирот Голем метеори. Еден од шесте, а воедно и најголем манастир на Метеори, бил изграден во средината на XIV век. Разглед на манастирскиот комплекс и слободно време. По патувањето, се враќаме се во Солун и се подготвуваме се за новогодишната ноќ. Загревање и посета во еден од познатите клубови во Солун – Новогодишна забава. Ноќевање.

3.Ден 01.01.2022/ Солун.

Слободен ден за разглед и индивидуални активности. Попладне, загревање во еден од познатите локали во Солун и вечерта After Party од новогодишната вечер. Ноќевање.

4.Ден 02.01.2022/ Солун –Скопје.

Напуштање на сместувањето наутро. Можност за факултативен разглед на Cosmos. Поаѓање за Македонија во попладневните часови.

 

Цената на аранжманот вклучува

  • 3 ноќевања во избраното сместување, (Hotel Anessis со појадок)
  • Автобуски превоз на релација според програмата (Скопје – Солун – Скопје)
  • Пратител на групата за време на аранжманот
  • Организациони и други трошоци на агенцијата.

Цената на аранжманот не вклучува

  • Меѓународно патно и здравствено осигурување
  • Факултативни излети на дестинацијата
  • Индивидуални трошоци на патникот
  • Туристичка такса 1.5€ .
  • Антигенски тест доколку не сте вакцинирани.